Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Těšovická" černá pneumatiková skládka

27. 4. 2012

Vážený pane hejtmane,

dovoluji si požádat vás o pomoc ve věci černé skládky (odpadků a ojetých pneu) na pozemku KÚ Těšovice, garáže č. p. 722-725. Černá skládka vzniká od září 2010. Za tu dobu jsem již ve věci jejího odstranění 5x navštívil Městskou policii Sokolov i Policii ČR Sokolov. Závěr jednání cituji. "Už sem nechoďte, my pro vás nemůžeme nic udělat". 2x jsem navštívil Odbor životního prostředí MÚ Sokolov, závěr cituji: "My nemáme zákonnou možnost někoho k něčemu nutit". Dále jsem 2x navštívil starostu obce Těšovice, závěr cituji: "Peníze na odstranění skládky nemám a nedám. Mě nějací garážníci nezajímají, jste pro mne přítěží a stejně jste všichni sokolovští".

Postupem času hromada narůstala až na 40 ks pneu a mnoho jiných odpadků. V březnu 2011 tuto skládku někdo podpálil a shořela - zbylo asi 3 m3 odpadu. V květnu 2011 jsem dostal nabídku od ochránců přírody ŽP Natura 99 na pomoc občanům, kterou jsem okamžitě využil. Při jednání s vedoucím Natury p. Korbelem, kterému jsem poskytl všechny informace, mi bylo přislíbeno projednání se starostou Sokolova Ing. Berkou. Závěr bohužel nulový.

V červenci 2011 mě kontaktoval redaktor ČT p. Soukup, který chtěl natočit vyjádření občanů-garážníků k tomuto případu. Tentýž den 15. 7. 2011 ČT v poledním a večerním vysílání odvysílal vyjádření policie, starosty Těšovic p. Halberštáta a moje. Dále se nic nedělo.

V prosinci 2011 neznámý pachatel dovezl na skládku 3 nákladní auta ojetých pneu všech druhů. V současnosti leží na černé skládce přes 100 ks těchto pneu. Byly tam i 3 vraky osobních aut, jejichž majitele se podařilo policie zjistit a vraky nechat odstranit.

Prosím vás o pomoc s odstraněním skládky. Asi se někde stala chyba, když všichni naši zástupci pracují a výsledek je stále horší. Jenom my, občané, kteří řádně platíme daň z nemovitostí (asi do pokladny Těšovic) jsme stále více vyděšení z narůstající černé skládky v prostoru garáží, plných našich aut. Moc vám předem za pomoc děkuji a myslím, že pokud se podaří skládku odstranit, mělo by následovat opatření, aby se toto již neopakovalo. Navrhoval bych umístit do prostoru garáží zařízení, které snímá pohyb a toto vyhodnocovat a řešit za pomoci policie.

Vážený pane,

chápu, že Vás nepovolená skládka v Těšovicích znepokojuje, a oceňuji, že si jen nestěžujete, ale snažíte se zajistit pomoc. Věřte, že bych Vás tohoto problému rád zbavil. Pokud by ale kraj nechal na své náklady tuto skládku odstranit, okamžitě by se ozvala celá řada dalších takto zatížených obcí a měst, které by požadovaly totéž.

Jak píšete, těžištěm těšovické skládky jsou navezené pneumatiky. Pokud by byly ze zákona pokládány za nebezpečný odpad, tedy by hrozila ekologická havárie nebo ohrožení lidského zdraví, byla by likvidace skládky povinností příslušných orgánů. Jelikož tomu tak ale není, je řešení složitější.

Vzhledem k tomu, že nepovolených skládek ojetých pneumatik přibývá, obrátili jsme se na ředitele pobočky České inspekce životního prostředí v Karlových Varech se žádostí o pomoc při řešení této problematiky a zároveň zesílení kontrolní činnosti tzv.zpětného odběru této komodity.

Ale zpět k Vámi popsanému případu. Pokud není znám původce skládky, je její odstranění víceméně na dobrovolnosti vlastníka pozemku či obce, na jejímž katastru se nachází, v tomto případě Těšovic. Podle starosty Jiřího Halberštáta obec nedávno nechala ke garážím umístit kontejnery na odpad, ten byl odstraněn, zakrátko se zde ale skládka objevila znovu. Zastupitelé proto chtějí, aby si pozemek pronajal soukromník, který by jej oplotil a udržoval. To, aby byl pozemek hlídán, navrhujete i Vy a já s Vámi souhlasím.

Těšovický starosta jednal i s vedením Sokolova, odkud podle něho pochází většina garážníků. Sokolovští ale výzvu k řešení situace odmítli s tím, že by se o úklid pozemku měla postarat obec, a to i z toho důvodu, že má z garáží příjem v podobě daně z nemovitostí. Starosta Sokolova Zdeněk Berka mě také informoval o výsledcích šetření odboru životního prostředí tamní radnice ze začátku letošního roku, podle kterých těšovická skládka není natolik výjimečným případem, aby byl Sokolov jako obec s rozšířenou působností povinen zasáhnout.

Přes to všechno oslovím ještě jednou oba starosty, aby se k problému sešli a pokusili se ho vyřešit.

Dotaz a odpověď převzaty z www.kr-karlovarsky.cz (Neváhejte a zeptejte se - archiv březen 2012).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář