Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ještě průhlednější - ještě křišťálovější?

4. 7. 2011

No občane, zkus se podívat na tabulky o veřejných zakázkách, kde není uvedeno to podstatné o průběhu zakázek. Není zde srovnání cen, není zde uvedeno proč byla vybrána ta která firma, proč byla vyřazena ta která firma apod. Pokud má v úmyslu vedení provádět zakázky transparentně, mohla by uvést údaje i o proběhlých zakázkách. Je na zváženou, proč přichází změna systému až nyní, kdy byla provedena již většina velkých oprav. Jaké opravy a investice nás ve městě ještě čekají? 

Jak lze vyvrátit podezření, že radnice "svěřuje" zakázky spřáteleným firmám? Pod pojmem "Radnice" není nutné ihned vidět politiky. Zakázky zpracovávají úředníci a jsou to také jen lidé, ne stroje. proč bych jako člověk nemohl někomu "přihrát" důležitou informaci, která pro místního politika nemusí být v tom okamžiku až tak zásadní, v době hodnocení všaj již ano, třeba doba záruky za dílo. Proč by mělo být v hodnocení důležité, zda-li bude záruka 5 nebo 6 let? Pokud zadavatel trvá na 5 letech, je přeci křišťálově čisté, že vyhraje firma se šesti letou zárukou. Co si však vezmete na firmě po 5,5 letech? Soudní tahanice o tom, zda-li závada spadá do záruky nebo ne? 

Není také k zamyšlení, proč výběrová (stavební) řízení vyhrávají téměř stále stejné firmy? Kolik procent mohou zajistit vlastními silami, kolik subdodavatelsky? Politik by se měl zamyslet, pokud nemá jiné zájmy a považuje se za nestranného. Pro zajímavost - z celé plejády místních politiků se do výzvy k transparentnímu komunálního prostředí přihlásil pouze bývalý starosta K.Jakobec (http://www.vymentepolitiky.cz/semilska-vyzva).

Za aktivitu radnice však děkuji. Takto nebudou na úřadě transparentní pouze dveře ke kancelářím a pokud se budou navíc dodržovat etický kodex, jednací řády....

Jiří Korbel

     

Zakázky města budou ještě průhlednější
Sokolovští radní rozhodli o dalším zprůhlednění veřejných zakázek města. Dosud mohli vedoucí odborů radnice a vedoucí příspěvkových a obchodních společností města zadávat ve své režii zakázky v objemu do 100 tisíc korun, zakázky v objemu od 100 do 500 tisíc pak museli konzultovat s radními a teprve zakázky od půl milionu byly zveřejňovány a vyhodnocovala je výběrová komise. Nyní budou na internetu zveřejňovány všechny zakázky v předpokládané hodnotě nad 50 tisíc korun, a to včetně poptávek, smlouvy s vítězným dodavatelem a případných dodatků.

datum: 4.7.2011 (6:38)
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář