Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se dodržuje zákon o třídění odpadů

13. 5. 2010

 Pro živnostníky, bytové domy, baráčníky.

Kolem odpadové problematiky je mnoho emocí. Odpadu neubývá, ba naopak. Jeho odvoz a skládkování jsou drahé, kontejnery na tříděný odpad daleko. Každý má své zkušenosti, dobré i špatné. Na okraj trochu z aktuální legislativy (zákon 185/2001 Sb., o odpadech).

Všeobecné povinnosti při nakládání s odpady (§ 10 - § 12).

Každý má při své činnosti nebo v rozsahu své působnosti povinnost předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti, jejichž vzniku nelze zabránit, musí být využity, případně odstraněny způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí a který je v souladu se zákonem a zvláštními právními předpisy.

Předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti, má povinnost při své činnosti každý, tj. podnikající subjekt i občan. Každý má povinnost přednostně odpady využít před jejich odstraněním, přičemž materiálové využití odpadů má přednost před jiným, např.energetickým.“

Není úmyslem se zde ohánět paragrafy, zvláště nejsou-li vymahatelné. Mnoho využitelného odpadu končí stále zbytečně na skládce nebo v příkopech. Naším zájmem je zatraktivnit městský systém nakládání s odpady, přiblížit a rozšířit třídění a uspořit tak nemálo finančních prostředků. Vyhovuje Vám systém provozování na sokolovském sběrném dvoře? Máte zkušenosti z jiných regionů? Máte-li zájem - své náměty, názory, jak systém zlepšit pište na www.sokolovske.estranky.cz v sekci Odpady. včetně odpovědi na závěrečnou otázku. Veškeré informace budou formou příspěvků veřejné. K neveřejným můžete využít e-mail: natura99@email.cz. 

Víte, že v Sokolově 2 x týdně svoz odpadu z kontejneru o objemu 1100 litrů stojí ročně 33.381,-Kč? Snížením na 1 svoz (díky třídění) vyjde na polovinu.

A na závěr otázka a apel. Platby na sběrném dvoře např. za :

1 tunu plastů = 1.111,-Kč , papíru 432,-Kč, skla 547,-Kč, kovy zdarma, pneu á kus 40,-Kč jsou pro Vás:

a) motivační, b) demoralizující ?

Podporujeme sběr víček (PE-LD) od PET lahví (více na www.natura99.cz).

Jiří Korbel, Natura 99, o.s.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář