Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam s tříděným odpadem v roce 2009

27. 12. 2008

Osobně jsem v rámci našeho bytového společenství v minulém roce přispíval na odvoz domovních odpadků cca 180 Kč měsíčně. Platba byla podle našeho správce podhodnocená, proto pro rok 2009 jsme si zvedli zálohy a ejhle - na odpad padne 300 Kč a měsíc. To už stojí za přemýšlení, zda-li třídit nebo dále benevolentně házet všechno na jednu hromadu. Mezi našimi sousedy se určitě najde i nadále mnoho takových, kteří nebudou reagovat na argumenty úspornosti plateb ze svých peněženek. I nadále bude pro ně barevný kontejner daleko i když bude stát před vchodem „jeho“ domu. Co na to říci, než že i skládkové společnosti je potřeba něčím „krmit“, ať už penězi nebo směsným (ne)využitelným odpadem.

Trhy se surovinami z komunálního odpadu se koncem roku 2008 zhroutily. Jak na to budou reagovat radnice v zavedeném systému "barevných kontejnerů"? Ještě v době nedávné bylo pro města a obce výhodné tento systém podporovat v rozvoji, rozšiřováním stanovišť. Doby se změnily a systém se zdá být neudržitelný. Firmy zabývající se tříděním, fungovaly na tržních principech a u některých komodit platily obcím za dovezenou směs předtříděného materiálu. U jiných komodit to bylo obráceně a vcelku to vyšlo "nula od nuly", pokud firmě systém pokryl provozní náklady.

V roce 2008 již za materiál dovezený na třídičku město platilo nějaký ten padesátník za kilo a od Nového roku (rok 2009) se situace asi razantně změní a platby třídírnám narostou. V současné době se městům vyplácí systém dokud nepřekročí částku 1000,-Kč za tunu odpadu. Pokud tedy třídírně budou muset platit již nad tuto hranici. Bude zajímavé sledovat, kde bude končit rostoucí množství vytříděného komunálního odpadu, alias předtříděných surovin. Očekává se nárůst plateb za uložení odpadu na skládky, avšak nebude příliš velký.

Obce mají povinnost zajistit systém třídění. Pro město Sokolov systém barevných kontejnerů zajišťuje smluvní parner (jehož 100% majitelem je město Sokolov) a ten by měl mít zájem systém zlepšovat. Uvidíme, jak se bude systém rozšiřovat, zkvalitňovat. Nebo uslyšíme ze všech stran, že třídit odpad se nevyplatí a momentálně je ekonomičtější vozit vytříděný odpad na skládku. I takové mohou být důsledky finanční krize.

Jiří Korbel

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář